Medgyesi Pál kritikai kiadás - Reformációkutató

Medgyesi Pál prédikációinak készülő kritikai kiadása

A honlapon Medgyesi Pál (1605?–1663) három, magyar nyelvű prédikációskötetének beszédei olvashatóak, a készülő kritikai kiadás első fázisaként.

A készülő kiadás sajtó alá rendezői:

• Csorba Dávid, Fazakas Gergely Tamás, Luffy Katalin, Pénzes Tiborc Szabolcs

Munkatársak voltak:

• Fekete Csaba, Oláh Szabolcs, Száraz Orsolya

A szövegek átírásában közreműködött:

• Barati Eszter, Bodnár Gyöngyi, Fehér István, Felföldi Mónika, Fialka Renáta, Hangyál Nikolett, Horn Ádám Zoltán, Hornyák Balázs, Lippai Ilona, Lőrinczi Erika, Mészáros Vivien, Nagy Henrietta, Subicz Zsuzsa, Takács Réka, Tóth Andrea, Zsuk Bernadett.

A kritikai kiadás készítése közben felmerült kérdéseket Pénzes Tiborc Szabolcs „…holott nevekedésben vagyunk” Érvek a tematikus szempontokat figyelembe vevő kronologikus Medgyesi-kiadás mellett című tanulmánya fogalmazza meg.

A prédikációelemzés lehetőségeit Luffy Katalin Medgyesi Pál prédikációi című dolgozata mutatja meg.

A kritikai kiadás támogatója: a Debreceni Egyetem Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézet Reformációkutató és Kora Újkori Művelődéstörténeti Műhelyének OTKA 101840 számú pályázata. Csorba Dávid munkáját a Bolyai kutatási ösztöndíj is támogatja.

Az alábbi három kötet prédikációi olvashatóak a honlapon:

MEDGYESI Pál, Erdely s’ Egesz Magyar Nep egymás után tsak hamar érkezett harmas jajja s’ siralma, Várad, Szenci Kertész, 1653 (RMNy 2504). [A korábbi kiadás: Sárospatak, (typ. principis), 1653 (RMNy 2486). Ennek sajtóhibáit javítja a váradi edíció.]

• Megtekintés

MEDGYESI Pál, Sok jajjokban s’ bánatos szivel ejtett könyhullatásokban merült és feneklett szegény igaz magyaroknak egy-néhány keserö siralmi, mellyeket tétettec vélle ez utolban el-mult nyolcz, kilencz, de mindenec felett tavalyi esztendöbéli s’ attul fogva való megbecsülhetetlen kárvallási s’ romlási, S. Patakon, 1658 (RMNy 2796).

• Megtekintés

MEDGYESI Pál, Magyarok Hatodik Jajja. Mellyel e’ romlott Nép, zokogta, zokogja ma-is MDCLVIII esztendöbéli, egy felöl Tatár Chamnak [...] Krimböl, számtalan sok ezerekkel, törökkel, tatarral, kozákkal, és a’ két oláh vajdával; más felöl Fö vizernek [!] Constantinápolyból, hasonló nagy sokasággal, dühöss indulatból-való réjá ütéseket, szörnyü égetéseket, öldökléseket, sarczoltatásokat, és szürü sok rablásokat: a’ mikor Boros-Jenöt-is, Káránsebesel, Lugassal &c. el-foglalván, Törökkel rakták-meg; száz ezer rabnál többet vittenek el: Erdélyt penig hallatlan, és el-viselhetetlen sarcz alá vetették: törvényes Fejedelmétöl-is el-rekesztvén. [...], S. Patakon, 1660-ben, Rosnyai Janos (RMNy 2941).