Kritika- és tanulmányírás – Posta Anna

Tantárgycím Kritika- és tanulmányírás
Oktató Posta Anna
Órarendi adatok Kedd, 16.00-18.00, Fsz. 1/2.
Csütörtök, 10.00-12.00, 331/1.
Kapcsolódó anyagok e-learning

A kurzus célja:

Az íráskészség fejlesztése: egyrészt a kritika-, másrészt a tanulmányírás módszertanának megtanítása és tudatosítása; felkészítés a majdani szakdolgozat megírására, a kritikusi és irodalomtörténészi műfajok gyakoroltatása.

Emiatt a kurzus kis létszámú, kb. 4–5 fővel működik megfelelően.

A kurzus követelményei:

1.) aktív órai munka

2.) a két beadandó dolgozat (formai követelmény: 12-es betűméret, lábjegyzetekben 10-es betűméret, Times New Roman betűtípus, 2,5 margó, 1,5 sorköz, sorkizárt) elkészítése a megadott határidőre

a.) kritika: 2-3 oldal terjedelemben – határidő: március 17. vasárnap, éjfél (5. hét)

b.) tanulmány: 6-8 oldal terjedelemben – határidő: május 19. vasárnap éjfél (14. hét)

(c. könyvajánló: 1 oldal terjedelemben) – szorgalmi feladat, folyamatosan, de legkésőbb az utolsó szorgalmi hét végéig

1. ORIENTÁCIÓ
  2. A témaválasztás módszertana, ötletelés
  3. Egyénenkénti 10–10 perces témabemutatás
  4. A két feladott mintakritika közös megbeszélése
  5. Egyénenkénti konzultációs lehetőség a készülő kritikákról, saját mintakritikák bemutatása
  6. A bibliográfiakészítés, jegyzetelés, vázlatkészítés szempontjai, a feladott mintatanulmány közös megbeszélése
  7. Vita: az elkészült kritikák közös megbeszélése, értékelése
  8. A választott témához kapcsolódó bibliográfiák közös megbeszélése
  9. A választott témához kapcsolódó szakirodalom-jegyzetek közös megbeszélése
  10. Egyénenkénti konzultációs lehetőség a készülő tanulmányról
  11. Prezentációk a készülő dolgozat gondolatmenetéről, szerkezetéről, főbb tételeiről, szakirodalom-használatáról
  12. Egyénenkénti konzultációs lehetőség a készülő tanulmányról
  13. A tanulmányok és a szorgalmi feladat elküldése

Ajánlott irodalom:

Havasréti József, Tudományos írásmű, Bölcsész Konzorcium, Pécsi Tudományegyetem, 2006.

Bevezetés a régi magyar irodalom filológiájába, szerk. Hargittay Emil, Bp., Universitas, 2003.

A magyar irodalom filológiája, szerk. Bíbor Máté et al., Bp., Gépeskönyv Kft., 2005.