A populáris kultúra műfajai – Fodor Péter

Kód BTMI3130BA
Tantárgycím A populáris kultúra műfajai
Oktató Fodor Péter
Órarendi adatok Csütörtök, 12.00-14.00, XI.
Képzés BA
Kurzustípus előadás

A kurzus célkitűzései/követelmények:

A kurzus a szemeszter első felében betekintést nyújt a népszerű kultúra fogalmának szerteágazó értelmezési mezőjébe, igyekszik összehasonlító elemzés segítségével rávilágítani a kontextust jelentő egyéb kulturális rétegekhez viszonyított sajátszerűségeire, felidézi bírálóinak és védelmezőinek érvrendszerét. A populáris kultúra históriája elválaszthatatlan a tömegmédiumok fejlődéstörténetétől, ezért kitüntetett figyelmet kap az előadásokon annak a kérdéskörnek a tisztázása, milyen gazdasági és társadalmi összefüggések között köttetett meg a 19–20. században a kereskedelmi médiumok és a népszerű médiakultúra frigye. Az, hogy az újmédia térhódítása miképp alakította át a popkultúra fogalmát, s a web 2.0-ás médiakörnyezet milyen kihívások elé állítja a kultúripart, szintén megválaszolandó kérdésként vár ránk. A félév második felében a népszerű irodalom és kultúra néhány műfaján keresztül próbálunk olyan szempontokat kialakítani, amelyek által megközelíthetővé válhat a populáris kultúrának a posztmodern világbeli esztétikai és kulturális jelentősége.

Követelmények:

A félév írásbeli kollokviummal zárul, mely az előadás anyagát és a kötelező olvasmányok ismeretét kéri számon.

1. Benyovszky Krisztián: Megközelítési szempontok a populáris irodalom és kultúra tanulmányozásához, Nyitra, 2019, 51-128.
  2. Eagleton, Terry: A kultúra két fogalma, Lettre 2001/tél.
  3. Gans, Herbert J.: Népszerű kultúra és magaskultúra = A kultúra szociológiája, szerk. Wessely Anna, Osiris, 2003, 114–149.
  4. Guld Ádám: Konvergens média, konvergens médiasztárok, Alföld 2019/, 44-53.
  5. Tófalvy Tamás: Underground és közösségi média = Guld Ádám – Havasréti József szerk.: Zenei szubkultúrák médiareprezentációja, Gondolat, 2012, 24–39.

Ajánlott olvasmányok:

1. Richard Hoggart: Művelődés, gondolkodás, szokások. Az angol munkásosztály – belülről. Bp.: Gondolat, 1975.
  2. Richard Shusterman: Pragmatista esztétika. Pozsony, Kalligram, 2003.
  3. Tófalvy Tamás: Túl a szubkultúrán, és vissza. Populáris zenei színterek, műfajok és az internet, Miskolc, Műút, 2017.