Az irodalmi műelemzés módszertana – Baranyai Norbert

Tantárgycím Az irodalmi műelemzés módszertana
Oktató Baranyai Norbert
Órarendi adatok Hétfő, 10.00-12.00, Fsz. 1/2.
Csütörtök, 10.00-12.00, Fsz. 1/2.

A kurzus célkitűzései/követelmények:

A szemináriumon az irodalmi műelemzéshez kapcsolódóan módszertani kérdéseket járunk körül: a felmerülő problémák tisztázása mellett különböző munkaformák, technikák kipróbálására is lehetőség nyílik egy kötelezően tartandó mikrotanítás keretei között.

A félév első felében a tanítási gyakorlat és a későbbi tanári munka hatékonyságát elősegítő témákat beszélünk meg fontosabb módszertani szakirodalmak alapján. A félév második felében kerül sor a választott témát feldolgozó mikrotanításokra, amelyeket közösen megbeszélünk és értékelünk, illetve amelyhez kötelező elkészíteni egy meghatározott szempontrendszer alapján felépülő reflektált óratervet.

Szakirodalom:

• Fenyő D. György: Az irodalomtanítás módszertana. Éthosz és praktikák I-II., Tea Kiadó, Bp., 2022.
  • Pethőné Nagy Csilla: Módszertani kézikönyv. Befogadásközpontú és kompetenciafejlesztő irodalomtanítás, Korona Kiadó, Bp., 2005.
  • Czimer Györgyi – Kovács Szilvia – Miklósvölgyi Miklós: Az irodalomtanítás új útjain. Módszertani kézikönyv. Debreceni Egyetem Tanárképzési Központ, 2015.
  • Irodalomtanítás a harmadik évezredben, szerk. Fűzfa Balázs, Bp., 2006.
  • Hézagpótlás: A kortárs magyar irodalom tanítása, szerk. Fenyő D. György, Bp., 2010.
  • Molnár Gábor Tamás: A figyelem művészete. Bevezetés az irodalmi művek értelmezésébe, ELTE, Bp., 2015.

Választható témák mikrotanításhoz:

• Szophoklész: Antigoné
  • Francois Villon költészete
  • Dante: Isteni Színjáték
  • Balassi Bálint költészete (Egy katonaének, Hogy Júliára talála…)
  • Shakespeare drámái (Romeo és Júlia, Hamlet)
  • Zrínyi Miklós: Szigeti veszedelem
  • Voltaire: Candide
  • Csokonai Vitéz Mihály költészete (Az estve, A tihanyi Ekhóhoz, A Magánossághoz, A Reményhez)
  • Katona József: Bánk bán
  • Kölcsey Ferenc költészete (Huszt, Himnusz, Vanitatum vanitas)
  • Vörösmarty Mihály költészete (Gondolatok a könyvtárban, A vén cigány, Előszó)
  • Petőfi Sándor életműve (A helység kalapácsa, Az apostol, A XIX. század költői, Szeptember végén, Minek nevezzelek?)
  • Arany János életműve (Letészem a lantot, Ágnes asszony, Szondi két apródja, Tengerihántás, Epilógus, Toldi estéje)
  • Puskin: Jevgenyij Anyegin
  • Mikszáth Kálmán novellái (A néhai bárány, A bágyi csoda, Szegény Gélyi János lovai)
  • Madách Imre: Az ember tragédiája