Régi magyarországi irodalom 1. – Fazakas Gergely Tamás – Száraz Orsolya

Tantárgycím Régi magyarországi irodalom 1.
Kurzuscím Régi magyarországi irodalom 1.
Oktató Fazakas Gergely Tamás – Száraz Orsolya
Órarendi adatok Csütörtök, 10.00–12.00, XI.
Kurzustípus előadás
Kapcsolódó anyagok

A kurzus követelménye:

1) Beugró írásbeli teszt: a kiadott listán („TopografiaRegiMagyEloadas” elnevezésű Word-dokumentum) szereplő települések elhelyezése vaktérképen. A beugróra a félév végén kerül sor. Formájáról a járványhelyzet függvényében döntünk. Erről a későbbiekben tájékoztatást adunk.

2) Szóbeli vizsga: A vizsgán a hallgató a kihúzott tételhez kapcsolódó előadásanyagról, a kötelező olvasmányként kijelölt szakirodalmi és irodalmi művek ismeretéről ad számot.

A félév során használt, valamint a vizsgához kötelező és ajánlott szövegkiadások, tankönyvek, lexikonok

2022. február 10.

1. tétel

Rimay János és a Balassi-hagyomány (Fazakas Gergely Tamás)

• Ács Pál „Rimay János” szócikk, MAMŰL

2022. február 17.

2. tétel

A zsoltárköltészeti hagyomány a magyar és az európai irodalomban – Szenci Molnár Albert (Fazakas Gergely Tamás)

• Madas Edit – Vadai István „zsoltár” szócikk, MAMŰL

2022. február 24.

3. tétel

A manierizmus kérdései az irodalomban és a művészettörténetben (Száraz Orsolya)

• Az órai előadás anyaga (diasor)
  • MAMŰL szócikkek: „manierizmus a képzőművészetben” (Kelényi György), „manierizmus az irodalomban” (Ács Pál), „Rimay János” (Ács Pál), „Lipsius hatása” (Ács Pál)

2022. március 3.

4. tétel

A barokk katolikus prédikációirodalom homiletikai, retorikai sajátosságai – Pázmány Péter; Imádság- és meditációirodalom (Száraz Orsolya)

• Az órai előadás anyaga (diasor)
  • Bitskey István, A Tridentinum és a prédikációk = B. I., Hitvédelem, retorika, reprezentáció Pázmány Péter műveiben, Bp., Universitas, 2015, 105–116.
  • MAMŰL szócikkek: „rekatolizáció” (Molnár Antal), „Pázmány Péter” (Hargittay Emil)

2022. március 10.

5. tétel

A 17. század protestáns irodalmának retorikai kérdései, kultúraértelmezése és közösségszemlélete – Medgyesi Pál, Apácai Csere János (Fazakas Gergely Tamás)

• Lux Etelka–Szögi László „Apácai Csere János” szócikk, MAMŰL
  • Bartók István, Pázmány prédikációi és a katolikus–protestáns retorika = Pázmány Péter és kora, szerk. Hargittay Emil, Piliscsaba, PPKE BTK, 2001, 322–332.

Szövegek:

• Medgyesi Pál, Halotti beszéd Rákóczi Zsigmond felett = Régi magyar prédikációk, 16–18. század: Egyetemi szöveggyűjtemény, összeáll. Szelestei Nagy László, Bp., Szent István Társulat, 2005, 269–277.

2022. március 17.

6. tétel

A barokk költészet sajátosságai – Nyéki Vörös Mátyás (Száraz Orsolya)

• Az órai előadás anyaga (diasor)
  • Laczházi Gyula, Vanitas és memento mori, 1623: Megjelenik Nyéki Vörös Mátyás Dialogusa = A magyar irodalom történetei, főszerk. Szegedy-Maszák Mihály, I, A kezdetektől 1800-ig, szerk. Jankovits László, Orlovszky Géza, Bp., Gondolat, 2007, 410–421.

2022. március 24.

7. tétel

Zrínyi Miklós Adriai tengernek Syrenaia – a kötet kompozíciós kérdései (Száraz Orsolya)

• Az órai előadás anyaga (diasor)
  • Laczházi Gyula, Zrínyi Miklós költészete: a Syrena-kötet és a Szigeti veszedelem, Bp., Napkút, 2018, 9–56, 83–101.

2022. március 31. tavaszi szünet

2022. április 7.

8. tétel

A barokk jellemzői és a verses epika hagyományai Zrínyi Miklós Szigeti veszedelem című művében (Száraz Orsolya)

• Az órai előadás anyaga (diasor)
  • Laczházi Gyula, Zrínyi Miklós költészete: a Syrena-kötet és a Szigeti veszedelem, Bp., Napkút, 2018, 57–88.

• Zrínyi Miklós, Szigeti veszedelem
  • (Figyelmükbe ajánljuk ezt a kiadást is: Zrínyi Miklós, Szigeti veszedelem, s. a. r., szerk., jegyz. Király Erzsébet, Bp., Ikon, 1993. Ennek a kiadásnak a jegyzetei ugyanis megkönnyítik a szöveg megértését.)

2022. április 14.

9. tétel

Retorika és nemzettudat – Zrínyi Miklós prózája (Száraz Orsolya)

• Az órai előadás anyaga (diasor)
  • Bene Sándor, A Zrínyi-próza = Zrínyi-album, szerk. Hausner Gábor, Bp., Hadtörténeti Múzeum – Zrínyi Katonai Kiadó, 2016, 250–270.
  • Laczházi Gyula, Zrínyi Miklós költészete: a Syrena-kötet és a Szigeti veszedelem, Bp., Napkút, 2018, 101–106.

2022. április 21.

10. tétel

Poétikai-retorikai program és a barokk udvari esztétika Gyöngyösi István költészetében (Fazakas Gergely Tamás)

2022. április 28.

11. tétel

Énelbeszélés, önéletírás, emlékirat-irodalom a 17–18. században (Fazakas Gergely Tamás)

2022. május 5.

12. tétel

A Rákóczi-emigráció irodalma: janzenizmus és fejedelmi reprezentáció; Mikes Kelemen leveleskönyve (Fazakas Gergely Tamás)

• Az órai előadás anyaga (diasor)
  • Tóth-Barbalics László, Cum Deo = A magyar irodalom történetei, főszerk. Szegedy-Maszák Mihály, Bp., Gondolat, 2007, 568–578.
  • Cinzia Franchi, Európai utas, Erdély szerelmese = A magyar irodalom történetei, főszerk. Szegedy-Maszák Mihály, Bp., Gondolat, 2007, 579–588.

2022. május 12.

13. tétel

Faludi Ferenc költészete és szépprózája – a rokokó irodalom jellemzői (Száraz Orsolya)