Mese, gyermek- és ifjúsági irodalom – Lapis-Lovas Anett Csilla

Tantárgycím Mese, gyermek- és ifjúsági irodalom
Oktató Lapis-Lovas Anett Csilla
Órarendi adatok Kedd, 12.00-14.00, Fsz. 1/2
Kapcsolódó anyagok

A kurzus célkitűzései/követelmények:

A kurzus során elsősorban kortárs gyerek- és ifjúsági irodalmi szövegek olvasása és közös értelmezése történik. A tanár szakos hallgatók számára olyan műveket ajánlunk, amelyeket később irodalomórán is együtt olvashatnak diákjaikkal. Elsősorban prózai alkotásokkal foglalkozunk (mesék, ifjúsági és young adult regények), de a gyereklíra sajátosságaival is megismerkedünk. Követelmény az órákon való aktív részvétel, a kötelező olvasmányok elolvasása, a konzultációkra történő alapos felkészülés.

Február 9.: Orientáció; a gyerek- és ifjúsági irodalom történetének rövid áttekintése

Február 16.: A mese műfaja, népmesék vs. műmesék, kortárs mesék. Önálló munka: Varga Betti A jó tündérmese című tanulmányának elolvasása, a szöveg által kínált szempontok szerint egy választott kortárs mese értelmezése

Február 23.: személyes, online konzultációk az elvégzett önálló munkáról

Március 2.: A gyereklíra irányzatai. Önálló munka: Lapis József A kortárs magyar gyereklíra című tanulmányának elolvasása, a szöveg által kínált szempontok szerint egy választott kortárs magyar gyerekvers értelmezése

Március 9.: személyes, online konzultációk az elvégzett önálló munkáról.

Március 23.: Gyerekirodalom és illusztráció: Kollár Árpád – Nagy Norbert: Milyen madár. Önálló munka: Simon Krisztina Kamishibai, avagy a papírszínház újra meghódítja a világot című tanulmányának elolvasása.

Március 16.: Gyerekirodalom és illusztráció 2.: a papírszínház története, használata; Franck Pavloff – Grela Alexandra: Barna hajnal

Önálló munka: Fenyő D. György A kötelező olvasmányok problémaköre című tanulmányának elolvasása

Március 30.: Fenyő D. György írása alapján beszélgetés a kötelező olvasmányok kérdésköréről. Önálló munka a tavaszi szünetben: Móricz Zsigmond Légy jó mindhalálig című regényének elolvasása

Április 6.: konzultációs hét

Április 13.: Móricz Zsigmond: Légy jó mindhalálig – értelmezés, tanításban hasznosítható módszertani javaslatok. Önálló munka: Gordon Győri János Kötelező, közös, kölcsönös olvasmány című tanulmányának elolvasása

Április 20.: Önálló munka: Janne Teller Semmi című regényének elolvasása

Április 27.: Egy lehetséges „kötelező”: Janne Teller: Semmi

Május 4.: Önálló munka: a Jelen! című ifjúsági novellaantológia elolvasása

Május 11.: Béres Tamás: Apám illata című novellájának értelmezése, módszertani javaslatok.

Varga Betti: A jó tündérmese. Hogyan olvashatók a kortárs mesék a klasszikusok felől?, in: Mesebeszéd: A gyerek- és ifjúsági irodalom kézikönyve, szerk. Hansági Ágnes, Her­mann Zoltán, Mészáros Márton, Szekeres Nikoletta, Bp., Fiatal Írók Szövetsége, 2017, 235-248.

Lapis József: A kortárs magyar gyereklíra. Előzmények és poétikai irányzatok, in: Mesebeszéd: A gyerek- és ifjúsági irodalom kézikönyve, szerk. Hansági Ágnes, Her­mann Zoltán, Mészáros Márton, Szekeres Nikoletta, Bp., Fiatal Írók Szövetsége, 2017, 99-116.

Simon Krisztina: Kamishibai, avagy a papírszínház újra meghódítja a világot, in: Studia Litteraria 2019/1-2 (Gyerekvilágok), 347-355.

Fenyő D. György: A kötelező olvasmányok problémaköre, in: Mesebeszéd: A gyerek- és ifjúsági irodalom kézikönyve, szerk. Hansági Ágnes, Her­mann Zoltán, Mészáros Márton, Szekeres Nikoletta, Bp., Fiatal Írók Szövetsége, 2017, 73-98.

Gordon Győri János: Kötelező, közös, kölcsönös olvasmány. Hagyomány és megújulás az iskolai olvasmányok kánonjában.

Kollár Árpád – Nagy Norbert: Milyen madár

Móricz Zsigmond: Légy jó mindhalálig

Janne Teller: Semmi

Béres Tamás: Apám illata

Ajánlott olvasmányok:

Ölbeli játékoktól az iskolai játszmákig, szerk. Baranyai Norbert – Gesztelyi Hermina, Debrecen, Debreceni Egyetemi Kiadó, 2019.

„…kézifékes fordulást is tud”: Tanulmányok a leg­újabb magyar gyerekirodalomról, szerk. Hansági Ágnes, Hermann Zoltán, Mészáros Már­ton, Szekeres Nikoletta, Balatonfüred, Balatonfüred Városért Közalapítvány, 2018 (Tempevölgy könyvek 29).

Studia Litteraria 2019/1-2 (Gyerekvilágok)

Révész Emese: Mentés másként. Könyvillusztráció tegnapról mára. Balatonfüred, Balatonfüred Városért Közalapítvány, 2020.