Kortárs magyar irodalom műelemző szeminárium – Baranyai Norbert

Tantárgycím Kortárs magyar irodalom műelemző szeminárium
Oktató Baranyai Norbert
Órarendi adatok Hétfő, 8.00-10.00, Fsz. 1/2.
Hétfő, 10.00-12.00, 343.
Kapcsolódó anyagok

A kurzus célkitűzései:

A szemináriumon az utóbbi néhány évtized egy-egy jelentősebb alkotójának műveit vizsgáljuk. A kortárs szerzők alkotásai közül versek, lírakötetek, rövidprózai alkotások és regények is az értelmezés tárgyát képezik. A szövegelemzések nemcsak az egyes művek, hanem az adott életmű alaposabb megértését is célul tűzik ki.

Követelmények: egy választott témakör feldolgozása egy 30 perces mikrotanítás keretei között, illetve a kiadott szövegek, a kötelező szakirodalom és az órán megbeszéltek ismerete, melyről zárthelyi dolgozatban kell számot adni.

Tematika és követelmények:

1. Kortárs magyar gyermeklíra (Kovács András Ferenc, Kukorelly Endre, Varró Dániel, Tóth Krisztina, Lackfi János, Kollár Árpád versei)

Lapis József, Líra 2.0: Közelítések a kortárs magyar költészethez, Bp., 2014, 118-138.

2. Babits Mihály: Balázsolás – Kovács András Ferenc: Babitsolás

Németh G. Béla, Liturgikus emlék mint tárgyiasító versszerkezet és verskeret = N.G.B., Hosszmetszetek és keresztmetszetek, Bp., 1987, 194-207.

3. Szívlapát (Kortárs versek antológiája)

A Fausttól a Szívlapátig: Kortárs könyvek a középiskolában, Bp., Tilos az Á, 2019, 195-221.

4. Borbély Szilárd: Halotti pompa

fazakas Gergely Tamás, Elbeszélhetetlenségében elbeszélhető beszélgetés: Olvasási javaslatok Borbély Szilárd Halotti pompa című kötetének és a régiség irodalmának metszéspontján, Debreceni Disputa, 2004/11-12, 102-107.

5. (Parti Nagy Lajos) Sárbogárdi Jolán: A test angyala

Németh Zoltán, Parti Nagy Lajos, Pozsony, 2006, 208-220.

6. Garaczi László: Nincs alvás!

Bónus Tibor, Garaczi László, Pozsony, 2002, 45-97.

7. Háy János: A bogyósgyümölcskertész fia

Herczeg Balázs, Nyelviség és anarchia - egy "szociolingvográfia" (Háy János: A bogyósgyümölcskertész fia), Alföld, 2004/2, 98-103.

8. Tóth Krisztina: Pixel

Földes Györgyi, A test, a tér és a tárgyak: Korporális narratológiai elemzés Tóth Krisztina Pixel című kötetéről, Alföld, 2013/7, 52-58.

9. Dragomán György: A fehér király

A Fausttól a Szívlapátig: Kortárs könyvek a középiskolában, Bp., Tilos az Á, 2019, 263-282.

10.Visky András: Tanítványok

Prontvai Vera, Kísérlet a liturgikus színház kompozíciójának megragadására: Az igazság keresése Visky András Tanítványok című drámájában = Vallás és művészet, szerk. Sepsy Enikő, Lovász Irén, Kiss Gabriella, Faludy Judit, Bp., L'Harmattan, 2016.

12. Zárthelyi dolgozat