Modern magyar irodalom 4. – Fodor Péter

Tantárgycím Modern magyar irodalom 4.
Kurzuscím
Oktató Fodor Péter
Órarendi adatok Csütörtök, 10.00-12.00, 419/4.

A kurzus célkitűzései/követelmények:

A kurzus a Modern magyar irodalom 3. című előadás kísérőszemináriumaként néhány, a 20. század második felében született, kanonikusnak tekintett szépirodalmi szöveg értelmezésére vállalkozik.

A kurzus teljesítésének feltételei: rendszeres és hasznos órai munka, egy szemináriumi téma animálása, két zárthelyi dolgozat.

1. Orientáció és a feladatok kiporciózása

2. Pilinszky János: Apokrif

3. Kányádi Sándor: Valaki jár a fák hegyén (kontextus gyanánt: Ady Endre: A Sion-hegy alatt, Pilinszky János: Tilos csillagon)

4. Petri György: Hogy elérjek a napsütötte sávig

5. Ottlik Géza: Iskola a határon

6. Mészöly Miklós: Az atléta halála

7. 1. zárthelyi dolgozat (ha online formában zajlik, akkor szóbeli, és a csoportlétszámtól függően akár két szemináriumot is igénybe vehet)

8. Örkény István: Tóték (kisregény)

9. Kertész Imre: Sorstalanság

10. Szabó Magda: Az ajtó

11. Nádas Péter: Egy családregény vége

12. Bodor Ádám: Sinistra körzet

13. 2. zárthelyi dolgozat (ha online formában zajlik, akkor szóbeli, és a csoportlétszámtól függően akár két szemináriumot is igénybe vehet)

Ajánlott olvasmányok:

• Kulcsár Szabó Ernő: A magyar irodalom története 1945–1991, Argumentum, Budapest, 1993.
  • Szirák Péter: Folytonosság és változás, Csokonai, Debrecen, 1998.
  • Pethőné Nagy Csilla, Irodalom 12., II. kötet, Nemzedékek Tudása Tankönyvkiadó, Bp., 2013. (vonatkozó fejezetek)

Frissítés dátuma: 2021.01.23.