Világirodalom 2. – Bódi Katalin

Tantárgycím Világirodalom 2. Olvasószeminárium
Oktató Bódi Katalin
Órarendi adatok Szerda, 10.00-12.00, Fsz. 1/2.
Képzés Osztatlan tanárképzés
Kapcsolódó anyagok e-learning

A szeminárium célkitűzései/követelmények:

A szeminárium célja a világirodalmi klasszikusok olvasásába való bevezetés, olyan szövegek részletes elemzésével, amelyek kulturális beágyazottságuk révén megkerülhetetlenek az irodalmi műveltségben. Az olvasószeminárium nem csupán a tudásanyag átadására koncentrál, hanem kitüntetetten kívánja kezelni az interpretációs és asszociációs készség fejlesztését, a műfaji olvasást és a szövegek közötti kapcsolathálók feltárását.

A gyakorlati jegy megszerzéséhez zárthelyi dolgozat megírása és egy rövid, írásban elkészített elemzés szükséges.

Válogatás XVII–XVIII. századi angol és francia irodalom alapműveiből. Az újkor és a felvilágosodás emberképe. Eszmetörténeti, tematikus és poétikai elemzések.

• William Shakespeare, 59. szonett
  • William Shakespeare, 123. szonett
  • Voltaire, A lélek halhatatlansága (vers)
  • Michel de Montaigne, Az emberevőkről
  • Daniel Defoe, Robinson Crusoe
  • Jean de la Fontaine, Mesék (A nyereg, Az elfelejtett oroszlán, A róka és a mellszobor)
  • Pierre Corneille, Cid
  • Molière, Tartuffe
  • Jean-Jacques Rousseau, Vallomások, 1-3. rész
  • Giacomo Casanova, Teresa-Bellino története = Giacomo Casanova emlékiratai II., Budapest, Atlantisz, 2000, 33–64.
  • Denis Diderot, Az apáca