Világirodalom 2. – Száraz Orsolya

Kód BTMI248BA
Tantárgycím Világirodalom 2.
Oktató Száraz Orsolya
Órarendi adatok Hétfő, 10.00-12.00, Fsz. 1/2.
Hétfő, 16.00-18.00, 303.
Képzés BA
Követelmény

A kurzus célkitűzései

A kurzus célja, hogy a hallgatók a kiadott világirodalmi művek elemzése, értelmezése során reprezentáns alkotókkal, különböző stílusirányzatokkal és műfaji jellegzetességekkel ismerkedjenek meg, valamint hogy jártasságot szerezzenek a szakirodalom olvasásában és feldolgozásában.

A szeminárium teljesítésének általános feltételei

1/a. A gyakorlati jeggyel minősített tárgyakat a szemináriumokon való részvétel nélkül megszerezni nem lehet, külön vizsgával vagy beszámolóval sem, ezért a szeminárium látogatása kötelező.

1/b. A szemináriumról való hiányzás megengedett mértéke három alkalom. Ha a hallgató a hiányzás megengedett mértékét túllépi, gyakorlati jegy nem adható, a leckekönyvbe a „nem teljesítette” bejegyzés kerül. Ez alól felmentést – megfelelő igazolással alátámasztott kérelem benyújtása esetén – csak az oktatási dékánhelyettes adhat, engedélyezve a gyakorlati jegy megszerzését.

Tantárgyi követelmények

A gyakorlati jegy összetevői:

1. órai munka: a kijelölt szövegek értő otthoni olvasása után bekapcsolódás az órai beszélgetésbe (beszámoló az olvasottakról, saját vélemény, érvelés)

Az órákon a hallgatók ily módon adnak számot mind a szépirodalmi művek, mind a szakirodalmi munkák ismeretéről.

(az érdemjegy 60%-a)

2. referátum: szakirodalmi szöveg(ek) értelmező bemutatása 10 percben az óra elején

(az érdemjegy 40%-a).

A referáló feladata, hogy a saját szavaival összefoglalja a szaktanulmányt egy logikusan felépített kiselőadás formájában. A szaktanulmány szó szerinti kijegyzetelése, mondatainak kiemelése, majd felolvasása nem minősül referátumnak. A referátum meg nem tartása esetén a részjegy elégtelen.

A tematikában szereplő minden szöveg kötelező irodalom.

1. óra (2021. február 8.)

• A tematika és a követelmények megbeszélése.

2. óra (2021. február 15.)

3. óra (2021. február 22.)

• Horváth Kornélia, Az elbeszélés ereje: A boccacciói novellaciklus műfajelméleti megközelítésben, Helikon, 2012/3–4, 549–558.
  • Lucia Battaglia Ricci, Dekameron X.10.: két „igazság” és két etikai modell szembesítése, ford. Szilvássy Orsolya, Helikon, 2012/3–4, 535–548.

4. óra (2021. március 1.)

• Giovanni Verga, Don Gesualdo mester

5. óra (2021. március 8.)

• Émile Zola, A kísérleti regény (ford. Sáray Erzsébet) = A naturalizmus, bev. tan., összeáll. Czine Mihály, Bp., Gondolat, 1979, 174–186.
  • Émile Zola, A naturalista regényírók (ford. Sáray Erzsébet) = A naturalizmus, bev. tan., összeáll. Czine Mihály, Bp., Gondolat, 1979, 188–191.
  • Csehi Gyula, A regényíró mint szociológus: A naturalista regény: Zola = Cs. Gy., Modern Kalliopé: Regény és valóság, Bukarest, Irodalmi Könyvkiadó, 1969, 363–386.

2021. március 15. nemzeti ünnep

6. óra (2021. március 22.)

• Luigi Pirandello, Mattia Pascal két élete

7. óra (2021. március 29.)

• Luigi Pirandello, 1. Bevezetés, 2. Második (filozófiai) bevezetés, mintegy mentegetőzés, Utószó a képzelet skrupulusairól = L. P., Mattia Pascal két élete
  • Hoffmann Béla, Luigi Pirandello: Mattia Pascal két élete (A regény tematikai-kompozíciós kérdései, tipológiája és az elbeszélés formája), Filológiai Közlöny, 1990/1–2, 60–67.
  • Seress Ákos, A személyiség maszk(jai) (Szerep és személyiség viszonya Pirandello és Brecht művében), Alföld, 2009/8, 85–99.

2021. április 5. húsvét

8. óra (2021. április 12.)

• Alberto Moravia, A közönyösök

9. óra (2021. április 19.)

• Józef Heistein, Egzisztencializmus és freudizmus Alberto Moravia műveiben, Filológiai Közlöny, 1971/1–2, 71–83.
  • Angyalosi Gergely, Jean-Paul Sartre, Az undor, La Nausée, 1938 = Huszonöt fontos francia regény, [szerk. Karafiáth Judit], [Bp.], Maecenas, 1996, 242–257.

10. óra (2021. április 26.)

• Italo Calvino, Ha egy téli éjszakán egy utazó

11. óra (2021. május 3.)

• Hans Robert Jauss, Egy posztmodern esztétika védelmében = H. R. J., Recepcióelmélet – esztétikai tapasztalat – irodalmi hermeneutika, ford. Bernáth Csilla et al., Bp., Osiris, 1997, 236–268.

12. óra (2021. május 10.)

• a félév értékelése