Műfajok a 18–19. század fordulójának magyar irodalmában – Debreczeni Attila

Kód BTMIBA
Tantárgycím Műfajok a 18–19. század fordulójának magyar irodalmában
Oktató Debreczeni Attila
Órarendi adatok Szerda, 16.00-18.00, 303.
Képzés BA
Kurzustípus előadás
Kapcsolódó anyagok

Az előadás célkitűzései/követelmények:

Az előadás a 18–19. század tágabban vett fordulóján (kb. 1780–1830) végbement átalakulást vizsgálja, amely a modern műfaji rendszer kialakulását eredményezte. A fő hangsúly elsősorban a költészetre helyeződik (s így a tavaly tavasszal félbeszakadt kurzus elmaradt előadásai is, legalább részben, pótlásra kerülnek). A számonkérés a megadott olvasmányokra és az órai anyagra épül.

1. Nemzedékek változása és a műfaji rendszer kialakulása (bevezetés)

2. Alkalmi költészet (Csokonai példáján keresztül)

Szilágyi Márton: A költő mint társadalmi jelenség, Bp., 2014., 261–276. (Csokonai és a szórakoztató alkalmi költészet c. fejezet)

3. Az idill

Debreczeni Attila: „Pásztori Múzsa” a XVIII–XIX. század fordulóján, in Mesterek, tanítványok, (szerk. Szajbély Mihály), Bp. 1999., 95–125.

4. A prózai levélforma (levélregény, napló, útirajz, önéletírás)

Orbán László: A tinta színe, in: Leleplezett mellszobor. Nyomozások Kazinczy birtokán, szerk. Czifra Mariann, Gondolat, Budapest, 2009, 199–247.

5. A verses levélforma (elmélkedő vers, heroida, episztola)

Labádi Gergely: A magyar episztola a felvilágosodás korában, Bp. 2008., 56–63., 83–101.

6. Óda és dal

Orosz Beáta: Csokonai Vitéz Mihály Anakreoni dalok című kötete mint a XVIII. századi Anakreón-recepció összegzése, in It 2003/1., 55–81.

7. Szonett és epigramma

Gergye László: Múzsák és gráciák között, Bp. 1998., 72–118.

8. Eposz, román, rege

Szajbély Mihály: A rege és rokonműfajai a XIX. század elejének magyar iroodalmában, in It 1999/3., 424–440.