Műelemző gyakorlat 1. – Bényei Péter

Tantárgycím Műelemző gyakorlat 1.
Kurzuscím Mikrotanítás
Oktató Bényei Péter
Órarendi adatok Hétfő, 12:00-13:40, Fszt. 1/2.
Szerda, 16:00-17:40, Fszt. 1/2.
Képzés IV. OMA

A szeminárium célkitűzései

A kurzus a műelemzési készségek fejlesztésén túl már az irodalomtanítási gyakorlatra is felkészít: a kurzuson minden egyes hallgató lényegében önmaga épít fel egy-egy szövegelemzést az általa választott műből, s a tanári pozícióba áthelyeződve – a csoport aktív közreműködésével – egy 35-40 perces mikrotanítás formájában színre is viszi ezt az értelmezést. Az óra második felében egyrészt arra reflektálunk, hogy mennyire volt érvényes, jól kidolgozott a műelemzés, illetve milyen más értelmezési irányok lehetségesek az adott szöveggel kapcsolatban; másrészt pedig arra, hogy mennyiben sikerült dialogikus térbe helyezni az adott elgondolást, értelmezési irányt. Így – bár csak érintőlegesen – a tanítás és a taníthatóság módszertani kérdései is szerepet kapnak a szemináriumi foglalkozásokon.  A szemináriumon a magyar és a világirodalom olyan műveinek az értelmezésére kerül sor, melyek az általános és középiskolák irodalomóráin kötelező olvasmányként vannak jelen. A kurzuson lírai, prózai és drámaszövegek szoros olvasására és dialogikus feldolgozására egyaránt sor kerül.

1. A műelemzés gyakorlata és dilemmái 1. – előadás

2. A műelemzés gyakorlata és dilemmái 2. – hallgatói kérdésfelvetések (Kosztolányi Dezső: A kulcs)

3. Shakespeare: Hamlet

4. Biblia – Ószövetség (Teremtéstörténet: Mózes I. könyve, 1–2. rész; Bűnbeesés: Móz, I, 3. rész; Káin és Ábel: Móz, I, 4. rész; Özönvíz: Móz, I, 6–9. rész)