Klasszikus magyar irodalom 2. – Bodrogi Ferenc Máté

Tantárgycím Klasszikus magyar irodalom 2.
Oktató Bodrogi Ferenc Máté
Órarendi adatok Csütörtök, 12:00-14:00, XVI/2.
Csütörtök, 14:00-16:00, Fsz. 14/1.
Képzés II. OMA
Kapcsolódó anyagok az e-learning felületen

A kurzus célkitűzései:

A félév során a hivatalos klasszikus magyar irodalmi követelményrend szerint veszünk sorra különböző, elsősorban lírai szövegeket. Mindeközben különös tekintettel leszünk a korszak emberképeire, nyelvfelfogásaira, illetve az esztétikai és mediális aspektusokra.

Követelmények:

1. a két zárthelyi teljesítése (fogalmak+kisesszé)
  2. a két olvasmányteszt teljesítése (részletek az órán)

1. Általános bevezetés (korszakleírás, rendezőfogalmak)
  2. Programok (folyóirat-bevezetések)
  3. Bessenyei György: A Filozófus
  4. Kármán József: Fanni hagyományai
  5. Csokonai Vitéz Mihály: A reményhez
  6. zh. és olvasmányteszt + Batsányi János: A franciaországi változásokra, A látó
  7. Berzsenyi Dániel: A közelítő tél
  8. Kölcsey Ferenc: Vanitatum vanitas
  9. Vörösmarty Mihály: A vén cigány
  10. Fazekas Mihály: Nyári esti dal
  11. Kazinczy Ferenc neoklasszicista költészete
  12. Kölcsey Ferenc: Himnusz
  13. zh. és olvasmányteszt

Ajánlott irodalom:

1. Bíró Ferenc, A felvilágosodás korának magyar irodalma, Bp., Balassi Kiadó, 1998.
  2. Debreczeni Attila: Tudós hazafiak és érzékeny emberek. Integráció és elkülönülés a XVIII. század végének magyar irodalmában, Universitas Kiadó, Bp., 2009.
  3. Kelecsényi László Zoltán: Magyar irodalom (Atlasz Sorozat), Athenaeum 2000 Kiadó, Bp., 2002.
  4. S. Varga Pál: A nemzeti költészet csarnokai. A nemzeti irodalom fogalmi rendszerei a 19. századi magyar irodalomtörténeti gondolkodásban, Balassi Kiadó, Bp., 2005.
  5. Szegedy-Maszák Mihály: A polgári társadalom korának művelődése I., in: Magyar művelődéstörténet, szerk. Kósa László, Osiris Kiadó, Bp., 2002.
  6. Szilágyi Márton-Vaderna Gábor: A klasszikus magyar irodalom, in: Magyar irodalom, főszerk. Gintli Tibor, Akadémiai Kiadó, Bp., 2010.
  7. Vaderna Gábor: A költészet születése. A magyarországi költészet társadalomtörténete a 19. század első évtizedeiben, Universitas Kiadó, Bp., 2017.

Frissítés dátuma: 2021.08.18.