Irodalomelmélet 1. – Bodrogi Ferenc Máté

Tantárgycím Irodalomelmélet 1.
Kurzuscím Prózaelmélet és szöveginterpretáció
Oktató Bodrogi Ferenc Máté
Órarendi adatok Szerda, 10.00-12.00, 343.
Képzés BA
Kapcsolódó anyagok

Követelmény:

• kb. 7 oldalas írásban benyújtott regényelemzés (1. rész: szakirodalmi összefoglaló, recepciótörténet; 2. rész: önálló narratológiai elemzés; 3. rész: szubjektív kritikai értékítélet)
  • zárthelyi dolgozat (teszt motívumfelismerési feladatokkal, fogalommeghatározásokkal, esszékérdéssel)

1. Műfaji, tipológiai alapok (vázlatos műfajelmélet, prózatörténet)

2. Valós, fiktív, imaginárius

• Wolfgang Iser, A fiktív és az imaginárius, Bp., 2001, 9–43.
  • Szerb Antal: A Pendragon legenda

3. Narratopoétika 1.: az elbeszélés alapmódozatai

• Dorrit Cohn: Áttetsző tudatok, in: Az irodalom elméletei II., szerk. Thomka Beáta, 81–138.
  • Móricz Zsigmond: Az isten háta mögött

4. Narratopoétika 2.: az író, a szerző és a narrátor megkülönböztetése

• Umberto Eco: Hat séta a fikció erdejében, Bp., 2002, 5–39.
  • Kosztolányi Dezső: Esti Kornél (különösen: 1., 2. fejezetek)

5. A polifonikus történetmondó formaelv

• Bényei Péter, A szerelem élete (A Kemény-elbeszélések világképe és poétikája), in: Kemény Zsigmond, Kisregények és elbeszélések, s. a. r. Bényei Péter, Debrecen, Kossuth Egyetemi, 1997, 257–280.
  • Kemény Zsigmond: Két boldog

6. Metaforikusság, mitopoétika, filmnyelv

• Kulcsár-Szabó Ernő: Metaforikusság és elbeszélés, in: Uő., Műalkotás – Szöveg – Hatás, Bp., 1987, 57–93.
  • Krúdy: Szindbád-novellák (részletek)
  • Huszárik Zoltán: Szindbád (részletek)
  • Csúri Károly: Az elbeszélés-világ konstrukciós alapelveiről (A néhai bárány), in: Szajbély (szerk.): Mesterek, tanítványok, Bp,, 1999, 541–554.
  • Mikszáth Kálmán: A néhai bárány

7. A transztextualitás jelenségei

• Umberto Eco, Az intertextuális irónia és az olvasat szintjei, in: Uő., La Mancha és Bábel között. Irodalomról, Bp., 2004, 317–352.
  • Umberto Eco: A rózsa neve (különösen: Természetesen egy kézirat, Első nap, Harmadik nap. Kompletórium után)

8. A (próza)szöveg hangoltsága, érzékisége

• H. U. Gumbrecht: A jelenlét előállítása, Ráció, Bp., 2010, 77–97.
  • Szemelvények

9. Az én-elbeszélések és az emlékezés-elbeszélések poétikája

• Philippe Lejeune, Az önéletírói paktum, in: Uő., Önéletírás, élettörténet, napló, Bp., L’Harmattan, 2003, 17–47.
  • Kazinczy-önéletírások (részletek)

10. A befogadói aktivitást kiaknázó novella

• Kölcsey Ferenc: A’ vadászlak
  • Magyar irodalom, főszerk. Gintli Tibor, Bp., Akadémiai, 2011.

11. Zárthelyi

12. Szöveginterpretációs gyakorlat – Péterfy Gergely: Kitömött barbár